Przejdź do głównej zawartości

Wystawa - "W Bibliotecznym Raju Wyobraźni – ekslibrisy i okładki książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie".

Zapraszamy do fascynującej podróży przez "Biblioteczny Raj Wyobraźni" na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie. To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach.
Wystawę można zwiedzać w siedzibie PBW im. KEN w Warszawie , ul. Gocławska 4 do końca lipca  2024r. 


Choć powiedzenie "Nie oceniaj książki po okładce" sugeruje, że wartość książki nie powinna być wyłącznie oceniana na podstawie zewnętrznych elementów, to w praktyce okładka często odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu uwagi czytelnika. Jest to pierwszy kontakt czytelnika z książką, a atrakcyjna, zgodna z tematem i estetyczna okładka może skłonić czytelnika do sięgnięcia po dany tytuł. Okładka książki jest zatem ważnym elementem, który może wpływać na to, czy czytelnik zdecyduje się na zapoznanie się z treścią. W związku z tym, wydawcy i autorzy przykładają dużą wagę do projektowania atrakcyjnych, zgodnych z tematem okładek, które przyciągną uwagę czytelników.





 
Ekslibris (łac. ex libris ‘z książek’)  to mała grafika lub ilustracja umieszczana wewnątrz książki, identyfikująca jej właściciela. Ekslibris zazwyczaj zawiera graficzne elementy, takie jak herb, monogram, symbol, czy inny charakterystyczny motyw, który jest związany z właścicielem lub jego zainteresowaniami. Tradycja stosowania ekslibrisów sięga wielu wieków wstecz. Najstarsze oznaczenia własnościowe znamy z egipskich papirusów z XIV wieku p. n. e.
Ekslibris może zawierać różnorodne elementy, takie jak: imię i nazwisko właściciela, datę wykonania, motywy związane z zainteresowaniami właściciela, a nawet dewizę lub motto. Niejednokrotnie ekslibrisy zamawiane są u artystów grafików, aby stworzyć unikalne i spersonalizowane dzieło. Często są dziełami sztuki, a ich tworzenie jest formą artystycznego wyrażenia. Właściciele książek zamawiają ekslibrisy, aby dodatkowo ozdobić swoje zbiory i nadać im unikalny charakter.
Zwyczaj stosowania ekslibrisów zmniejszył się wraz z upowszechnieniem druku i masowej produkcji książek. Niemniej jednak, ekslibrisy są nadal używane przez biblioteki, kolekcjonerów książek i osoby, które cenią sobie tradycję i indywidualne podejście do swoich zbiorów.


Exlibris Dominika Witke-Jeżewskiego (twórca: Piotr Stachiewicz, 1858–1938)




Exlibris dra Jana Piątka (twórca: Kamil Mackiewicz, 1885–1931)

 
Odkryj historię literatury!
Ekslibrisy i okładki książek to nie tylko graficzne dzieła sztuki, ale także nośniki historii literatury. Przejrzyj unikalne ekslibrisy i okładki, które opowiadają o różnych epokach, stylach i gatunkach literackich.
 
Rozwijaj swoją wyobraźnię!
Każdy ekslibris jest małym dziełem sztuki, które ukazuje pasję czytelnika i artysty. Pozwól, aby te malutkie dzieła rozbudziły Twoją wyobraźnię!
 
Poznaj różnorodność stylistyczną!
Wystawa prezentuje różnorodność stylów artystycznych, jakie można znaleźć na ekslibrisach i okładkach. Zobacz, jak artyści interpretują i przedstawiają świat literatury, tworząc unikalne dzieła.


Zdobądź inspirację do czytania!
Każda okładka kryje w sobie potencjał do niezapomnianej przygody czytelniczej. Może to być doskonała okazja, aby znaleźć nowe, inspirujące lektury i rozszerzyć swoje literackie horyzonty.
 

Czekamy na Ciebie w Bibliotecznym Raju Wyobraźni!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Boska komedia

Boska komedia. Dante Alighieri.  Płock. Wydawczyni M. I. Wiłucka-Kowalska, 1933. Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie Dante, Boska Komedia I 3, 9

Piękne i pożytecze

  Podstawy kultury estetycznej / Morris, Sizeranne, Rée. - Lwów : H. Altenberg ; Warszawa : E. Wende, 1906   Spośród wielu książek skanowanych przeze mnie niezwykłą radość sprawiła mi ta, wydana w 1906 r. nakładem Ksiegarni H. Altenberga w serii Wiedza i Życie, pod tytułem Podstawy kultury estetycznej . W książce tej znajduje się praca Williama Morrisa Sztuka a piękność Ziemi . Jako wielbicielka brytyjskich programów o urządzaniu wnętrz od razu rozpoznałam nazwisko autora.   William Morris (1834-1896), jeden z najbardziej wpływowych Brytyjczyków epoki wiktoriańskiej, był człowiekiem wielu talentów. Architekt, pisarz, działacz społeczny, artysta, twórca ruchu Arts and Crafts. Być może niektórzy z nas znają jego znakomite projekty mebli, tapet i tekstyliów. Morris był najbardziej znany za życia  ze swojego pisania, jego poezja, tłumaczenia i opowiadania fantazy wywarły wpływ na późniejsze pokolenia pisarzy. W latach 90. XIX wieku, pod koniec swojego życia, William Morris napisał serię p