Przejdź do głównej zawartości

Wystawa - "W Bibliotecznym Raju Wyobraźni – ekslibrisy i okładki książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie".

Zapraszamy do fascynującej podróży przez "Biblioteczny Raj Wyobraźni" na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie. To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach.
Wystawę można zwiedzać w siedzibie PBW im. KEN w Warszawie , ul. Gocławska 4 do końca lipca  2024r. 


Choć powiedzenie "Nie oceniaj książki po okładce" sugeruje, że wartość książki nie powinna być wyłącznie oceniana na podstawie zewnętrznych elementów, to w praktyce okładka często odgrywa kluczową rolę w przyciąganiu uwagi czytelnika. Jest to pierwszy kontakt czytelnika z książką, a atrakcyjna, zgodna z tematem i estetyczna okładka może skłonić czytelnika do sięgnięcia po dany tytuł. Okładka książki jest zatem ważnym elementem, który może wpływać na to, czy czytelnik zdecyduje się na zapoznanie się z treścią. W związku z tym, wydawcy i autorzy przykładają dużą wagę do projektowania atrakcyjnych, zgodnych z tematem okładek, które przyciągną uwagę czytelników.





 
Ekslibris (łac. ex libris ‘z książek’)  to mała grafika lub ilustracja umieszczana wewnątrz książki, identyfikująca jej właściciela. Ekslibris zazwyczaj zawiera graficzne elementy, takie jak herb, monogram, symbol, czy inny charakterystyczny motyw, który jest związany z właścicielem lub jego zainteresowaniami. Tradycja stosowania ekslibrisów sięga wielu wieków wstecz. Najstarsze oznaczenia własnościowe znamy z egipskich papirusów z XIV wieku p. n. e.
Ekslibris może zawierać różnorodne elementy, takie jak: imię i nazwisko właściciela, datę wykonania, motywy związane z zainteresowaniami właściciela, a nawet dewizę lub motto. Niejednokrotnie ekslibrisy zamawiane są u artystów grafików, aby stworzyć unikalne i spersonalizowane dzieło. Często są dziełami sztuki, a ich tworzenie jest formą artystycznego wyrażenia. Właściciele książek zamawiają ekslibrisy, aby dodatkowo ozdobić swoje zbiory i nadać im unikalny charakter.
Zwyczaj stosowania ekslibrisów zmniejszył się wraz z upowszechnieniem druku i masowej produkcji książek. Niemniej jednak, ekslibrisy są nadal używane przez biblioteki, kolekcjonerów książek i osoby, które cenią sobie tradycję i indywidualne podejście do swoich zbiorów.


Exlibris Dominika Witke-Jeżewskiego (twórca: Piotr Stachiewicz, 1858–1938)




Exlibris dra Jana Piątka (twórca: Kamil Mackiewicz, 1885–1931)

 
Odkryj historię literatury!
Ekslibrisy i okładki książek to nie tylko graficzne dzieła sztuki, ale także nośniki historii literatury. Przejrzyj unikalne ekslibrisy i okładki, które opowiadają o różnych epokach, stylach i gatunkach literackich.
 
Rozwijaj swoją wyobraźnię!
Każdy ekslibris jest małym dziełem sztuki, które ukazuje pasję czytelnika i artysty. Pozwól, aby te malutkie dzieła rozbudziły Twoją wyobraźnię!
 
Poznaj różnorodność stylistyczną!
Wystawa prezentuje różnorodność stylów artystycznych, jakie można znaleźć na ekslibrisach i okładkach. Zobacz, jak artyści interpretują i przedstawiają świat literatury, tworząc unikalne dzieła.


Zdobądź inspirację do czytania!
Każda okładka kryje w sobie potencjał do niezapomnianej przygody czytelniczej. Może to być doskonała okazja, aby znaleźć nowe, inspirujące lektury i rozszerzyć swoje literackie horyzonty.
 

Czekamy na Ciebie w Bibliotecznym Raju Wyobraźni!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lot do bieguna północnego

Lot do bieguna północnego : biała śmierć / Roald Amundsen, Warszawa, [1926].   Roald Amundsen Roald znaczy po norwesku „wspaniały”. Podróżnik i odkrywca w pełni dowiódł słuszności swojego imienia. Imieniem wybitnego polarnika nazwano wiele obiektów geograficznych, stacji badawczych, statków, a także krater księżycowy i asteroidę, a w Polsce został patronem szkoły podstawowej w Skroniowie (woj. świętokrzyskie).  Jeśli komuś doskwierają lipcowe upały, to zapraszam na biegun północny!  Jest rok 1925. Roald Amundsen, pierwszy zdobywca bieguna południowego, amerykański polarnik Lincoln Ellsworth oraz Hjalmar Riiser-Larsen norweski pilot i polarnik podejmują niezwykle ryzykowną wyprawę. O tej wyprawie jest właśnie ta książka. Po latach wspaniałych odkryć polarnych na początku XX wieku, okupionych wyzwaniami, cierpieniem a nawet śmiercią, entuzjazm podróżników chwilowo opadł, zwłaszcza, że świat pogrążył się w wojnie światowej. Podobnie Amundsen musiał zawiesić swoje plany. Wcze...

Baśń a dziecko

  Baśń a dziecko : dla wychowawców, opiekunów, rodziców, kierowników bibljotek, czytelni i zakładów dziecięcych / Wiktor Błażejewicz. - Warszawa : [wydawca nieznany], 1930.     "Opowiadajmy im [dzieciom]   baśnie i historyjki. By zrobić dzieciom przyjemność. By obudzić choć na godzinę te wzruszenia i przeżycia, z któremi jest dziecku dobrze, spokojnie. By wywołać ten stan psychiczny, kiedy dziecko uniezależnia się od szarego otoczenia, kiedy przenosi się w krainę słońca i pogody i jest sobą, ujawnia swe dodatnie i ujemne nawyki, strony charakteru. A to daje możność poznawać dziecko. By zbliżyć dziecko do książki. By wreszcie zbliżyć je do siebie. Bez tego współpraca z dzieckiem jest niemożliwa”.  Tak pisał Wiktor Błażejewicz w czwartym numerze czasopisma Wychowanie Przedszkolne z 1930 roku w artykule   „Opowiadajmy baśnie”.  Swoją myśl polski badacz rozwinął w wydanej w 1930 roku książce „Baśń a dziecko. Dla wychowawców, opiekunów, kierownikó...

O języku uczniowskim w latach 30-tych XX wieku.

Wilno, Państwowe Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej, uczennice z nauczycielką francuskiego [nie po 1932]. (koloryzowane)