Przejdź do głównej zawartości

Polihymnia, czyli Piękności poezyi autorów tegoczesnych dla miłośników literatury polskiéy.

Polihymnia, czyli Piękności poezyi autorów tegoczesnych dla miłośników literatury polskiéy. T. 5 / wydane przez Jana Juliana Szczepańskiego. Lwów : wyciśnięto u Piotra Pillera, 1827.

Alexander Pope – Oda do muzyki


Polihymnia to jedna z dziewięciu muz greckich. Muza sakralnej pieśni chóralnej, a jej imię pochodzi od greckiego słowa "polyhymnos," co oznacza "bogaty w hymny" lub "mający wiele pieśni. Słowo "Polihymnia" może być używane w tytułach dzieł literackich, artystycznych lub muzycznych. Tak jest w przypadku dzieła, które dziś prezentujemy.
 
 "Polihymnia" została wydana w sześciu tomach w latach 1827-1828. Wydawcą tej antologii był Jan Julian Szczepański polski pedagog i działacz propagujący polskość. W środowisku lwowskim pierwszej połowy XIX wieku Szczepański znany był jako wydawca podręczników szkolnych i czytanek. Miał na swym koncie wydawnictwa z wielu dziedzin jednak jego największym sukcesem wydawniczym była "Polihymnia", prezentująca szeroką panoramę współczesnej poezji polskiej.
Antologia Szczepańskiego została przyjęta z ogromnym entuzjazmem i znajdowała się praktycznie w każdym domu. W znacznym stopniu przyczyniła się do popularyzacji wiedzy o najwybitniejszych poetach wśród szerszego grona odbiorców.
Żadna z późniejszych antologii nie osiągnęła takiego sukcesu ani nie miała takiej wartości, zwłaszcza że była odpowiednio dostosowana do ducha czasu. Zyskała ogromne uznanie, głównie dlatego, że była tak różnorodna, co idealnie odzwierciedlało gusta literackiej publiczności i twórców ze Lwowa. Już przed jej oficjalnym wydaniem w 1827 roku, zyskała ona pochlebne recenzje, zarówno od krytyków, jak i od czytelników. Gazeta Polska wyraziła szczególne uznanie, podkreślając przede wszystkim jej wartość edukacyjną i informacyjną
 
Tom 5. "Polihymni"  to Wybór przekładów i naśladowań różnych autorów. 
 
 

 
Pienia Liryczne Fryderyka Szyllera.
 
"Polihymnia" została wydrukowana w słynnej Drukarni Pillera we Lwowie.  Była to pierwsza drukarnia w tym pięknym mieście. Została założona przez Antoniego Pillera w 1772 roku.Wielką rolę w rozwoju firmy odegrała żona Antoniego – Józefa, która po śmierci męża zarządzała drukarnią pod nazwą „Wdowa Józefa Pillerowa, Ces(arsko) Król(ewska) Gubern(ialna) typogr(afka)". Następnie zakład przejęli kolejni spadkobiercy rodziny Pillerów. Wydawali m.in. polskie gazety, książki naukowe, literaturę piękną i religijną. Ich drukarnia była jednym z miejsc, gdzie drukowano ważne dzieła literackie i naukowe tamtego okresu i miała istotną rolę w rozwoju kultury i edukacji polskiej w Galicji. Działała w okresie, gdy obszar ten był częścią Austro-Węgier, i wspierała rozwijające się polskie życie kulturalne. 
 
 
List Julii do Owidiusza
 


 

 
 
Źródła:
  1. https://sjp.pwn.pl/sjp/Polihymnia;2503914
  2. http://projekty.wimbp.rzeszow.pl/przeszlosc/zdjecia/dokumenty/829.pdf
  3.  https://wydawnictwo.ignatianum.edu.pl/sites/wydawnictwo/files/publikacje_pdf/dziedzictwo_kresow_nauka.pdf 
  4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zak%C5%82ad_Piller-Neumanna

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wystawa - "W Bibliotecznym Raju Wyobraźni – ekslibrisy i okładki książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie".

Zapraszamy do fascynującej podróży przez "Biblioteczny Raj Wyobraźni" na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie. To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach. Wystawę można zwiedzać w siedzibie PBW im. KEN w Warszawie , ul. Gocławska 4 do końca lipca  2024r. 

Boska komedia

Boska komedia. Dante Alighieri.  Płock. Wydawczyni M. I. Wiłucka-Kowalska, 1933. Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie Dante, Boska Komedia I 3, 9

Piękne i pożytecze

  Podstawy kultury estetycznej / Morris, Sizeranne, Rée. - Lwów : H. Altenberg ; Warszawa : E. Wende, 1906   Spośród wielu książek skanowanych przeze mnie niezwykłą radość sprawiła mi ta, wydana w 1906 r. nakładem Ksiegarni H. Altenberga w serii Wiedza i Życie, pod tytułem Podstawy kultury estetycznej . W książce tej znajduje się praca Williama Morrisa Sztuka a piękność Ziemi . Jako wielbicielka brytyjskich programów o urządzaniu wnętrz od razu rozpoznałam nazwisko autora.   William Morris (1834-1896), jeden z najbardziej wpływowych Brytyjczyków epoki wiktoriańskiej, był człowiekiem wielu talentów. Architekt, pisarz, działacz społeczny, artysta, twórca ruchu Arts and Crafts. Być może niektórzy z nas znają jego znakomite projekty mebli, tapet i tekstyliów. Morris był najbardziej znany za życia  ze swojego pisania, jego poezja, tłumaczenia i opowiadania fantazy wywarły wpływ na późniejsze pokolenia pisarzy. W latach 90. XIX wieku, pod koniec swojego życia, William Morris napisał serię p