Przejdź do głównej zawartości

Boska komedia



Boska komedia. Dante Alighieri.  Płock. Wydawczyni M. I. Wiłucka-Kowalska, 1933.

Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate
Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie

Dante, Boska Komedia I 3, 9

Największe dzieło Dantego zatytułowane przez niego "Komedia", powstało w latach 1307 – 1321. „Comeddia" otrzymała określenie "La divina" ("boska") w połowie XVI wieku. Był to wyraz podziwu czytelników wobec tego niezwykłego poematu.

Tematem utworu jest wędrówka po zaświatach. Wędruje alter ego autora, oprowadzane przez Wergiliusza, św. Bernarda z Clairvaux oraz ukochaną Beatrycze. 

W utworze Dantego widać fascynację cyframi, zwłaszcza 3, będącą symbolem Trójcy Świętej. Poemat został podzielony na 3 główne części: "Piekło", "Czyściec" i "Raj". Każda z nich składa się z 33 pieśni. Każda z zaświatowych krain składa się z 9 części (zatem potrojonej trójki). Piekło ma 9 kręgów (plus przedsionek), Czyściec 9 rejonów, a Raj – 9 sfer. Rytmem wiersza jest zaś tercyna: strofa składająca się z 3 wersów. Wędrówka bohatera-poety obywa się w 1300 roku. Dante miał wówczas 35 lat.


W "Boskiej komedii" autor umieścił ponad 500 postaci: mitologicznych, biblijnych i historycznych, w tym znanych mu osobiście. Swoich wrogów, na czele z papieżem, poumieszczał w różnych piekielnych kręgach. Najwięksi grzesznicy cierpią katusze w 9. kręgu piekła. Przebywają w nim mordercy, zdrajcy swego kraju, przyjaciół i rodziny. To dusze ludzi, którzy całe życie zdradzali innych, dla własnych korzyści.

Ukochana poety, Beatrycze miała swój historyczny pierwowzór. Była to mieszczka z Florencji, nazywała się Portinari i miała niecałe 9 lat, gdy spotkała po raz pierwszy, również 9-letniego Dantego. Ponownie spotkali się po 9 latach. Była to nieszczęśliwa miłość. Młodzi nie byli nigdy razem. Beatrycze wyszła za mąż w 1289 roku. Rok później zmarła. Dante  ożenił się z Gemmą di Manetto Donati, z którą miał kilkoro dzieci. Małżeństwo zawarte w celu skoligacenia się z rodziną Donati, nie znalazło odbicia w twórczości poety.

Dzieło Dantego działa na wyobraźnię kolejnych pokoleń czytelników, inspiruje artystów. Grupa Depeche Mode inspirowała się „Piekłem” tworząc teledysk do "Walking In My Shoes" , Dan Brown pisząc swe poczytne powieści.

Źródła: 

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1503909,Dante-Alighieri-%E2%80%93-podroznik-po-zaswiatach

https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/boska-komedia/ 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dante_Alighieri

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O języku uczniowskim w latach 30-tych XX wieku.

Wilno, Państwowe Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej, uczennice z nauczycielką francuskiego [nie po 1932]. (koloryzowane)

Portrecistka Marii Antoniny i jej polskie obrazy

Portret Pelagii z Potockich Sapieżyny.

Prekursor polskiej logopedii

  Tytus Junius Benni   Mamy w zbiorach naszej biblioteki pokaźny zbiór książek i różnorodnych materiałów pomocniczych, a od kilku lat również pomocy dydaktycznych, które można wykorzystać w terapii logopedycznej. To właśnie na stronie internetowej wydawcy gier edukacyjnych Komlogo (wydawcy wartościowych gier i pomocy dydaktycznych dla logopedów, pedagogów, nauczycieli i rodziców, ich produkty mamy w zbiorach) natknęłam się na informację o Tytusie Bennim – polskim językoznawcy, nauczycielu i profesorze Uniwersytetu Warszawskiego. W duchu nazwy naszego bloga połączmy „nowe ze starym” - w naszej kolekcji zbiorów historycznych w Polonie można zobaczyć kilka prac profesora Benniego.                                                                                       ...