Przejdź do głównej zawartości

Życie polskie w dawnych wiekach

Władysław Łoziński. Życie polskie w dawnych wiekach.  Altenberg - Gubrynowicz & Syn. Lwów 1921.

To książka dla tych, którzy w historii szukają nie tylko bitew i wielkiej polityki, ale chcą się dowiedzieć jak wyglądało w przeszłości życie codzienne zwykłych ludzi. 


 

Książka ukazała się po raz pierwszy w 1907 roku i z miejsca stała się bestsellerem. W naszych zbiorach posiadamy wydanie czwarte przejrzane i uzupełnione w dziale ilustracyjnym przez Mieczysława Tretera. 

Autor opisuje życie szlachty i magnaterii w XVI-XVIII w. To pierwszy w naszej literaturze historycznej syntetyczny opis staropolskich obyczajów szlacheckich. Książka Łozińskiego to prawdziwa podróż w czasie do epoki bohaterów Trylogii Sienkiewicza.  Pokazuje życie codzienne magnaterii i szlachty. Opisuje Sarmatów w domu, w podróży, w czasie uczty. Pisze o tym, co się wówczas podobało, w co się ubierano, co jedzono, co pito, w jaki sposób spędzano czas wolny, jak traktowano kobiety.

  
 
Jednym z bardziej interesujących rozdziałów jest ten poświęcony dworkom szlacheckim. Łoziński podkreśla w nim, że dwory były symbolami polskości i sielskości. Ukazuje takie cechy kultury sarmackiej jak  przynależność do ziemi oraz szacunek dla przeszłości. Fundamentem społeczności szlacheckiej była rodzina, w której pielęgnowano pamięć o przodkach. Dlatego podstawą edukacji szlachcica była wiedza o historii rodu, znajomość herbu i koligacji między rodami.
Ziemiańskie dworki i szlacheckie dwory to polskie dziedzictwo. Były nie tylko siedzibami szlachty, ale stanowiły miejsce regionalnej kultury i tradycji. Niszczone i dewastowane w czasach, które im nie sprzyjały. 
Przed drugą wojną światową na terytorium Polski znajdowało się około 15 tys. dworów. Tylko część z nich istnieje do dzisiaj.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wystawa - "W Bibliotecznym Raju Wyobraźni – ekslibrisy i okładki książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie".

Zapraszamy do fascynującej podróży przez "Biblioteczny Raj Wyobraźni" na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie. To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach. Wystawę można zwiedzać w siedzibie PBW im. KEN w Warszawie , ul. Gocławska 4 do końca lipca  2024r. 

Piękne i pożytecze

  Podstawy kultury estetycznej / Morris, Sizeranne, Rée. - Lwów : H. Altenberg ; Warszawa : E. Wende, 1906   Spośród wielu książek skanowanych przeze mnie niezwykłą radość sprawiła mi ta, wydana w 1906 r. nakładem Ksiegarni H. Altenberga w serii Wiedza i Życie, pod tytułem Podstawy kultury estetycznej . W książce tej znajduje się praca Williama Morrisa Sztuka a piękność Ziemi . Jako wielbicielka brytyjskich programów o urządzaniu wnętrz od razu rozpoznałam nazwisko autora.   William Morris (1834-1896), jeden z najbardziej wpływowych Brytyjczyków epoki wiktoriańskiej, był człowiekiem wielu talentów. Architekt, pisarz, działacz społeczny, artysta, twórca ruchu Arts and Crafts. Być może niektórzy z nas znają jego znakomite projekty mebli, tapet i tekstyliów. Morris był najbardziej znany za życia  ze swojego pisania, jego poezja, tłumaczenia i opowiadania fantazy wywarły wpływ na późniejsze pokolenia pisarzy. W latach 90. XIX wieku, pod koniec swojego życia, William Morris napisał serię p

Boska komedia

Boska komedia. Dante Alighieri.  Płock. Wydawczyni M. I. Wiłucka-Kowalska, 1933. Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie Dante, Boska Komedia I 3, 9