Przejdź do głównej zawartości

Puszcze polskie

 

Puszcze Polski, Ferdynand Antoni Ossendowski, Wydawnictwo Polskie R. Wegnera, Poznań, 1936.


Tom z serii Cuda Polski, wydawanej w latach 30 XX wieku. Pełna nazwa serii brzmiała „Cuda Polski – Pomniki Przyrody – Pomniki Pracy – Zabytki Dziejów” i miała charakter krajoznawczy. Prezentowała miasta i regiony II Rzeczpospolitej.


Staranna pod względem edytorskim i bardzo popularna w tamtym okresie. Każdy z 14 tomów serii był bogaty w treść i ilustracje oraz kunsztowny układ graficzny. Miały jednolitą gamę kolorystyczną, wydrukowane na taki samym, specjalnym papierze bezdrzewnym, w łagodnie kremowym odcieniu, fotografie w sepii, czasem w kolorze grafitu. Jedynym kolorowym elementem były obwoluty. Nastawiona na upowszechnianie wartości patriotycznych.

Do 1939 wydrukowano tylko czternaście tomów, a przygotowania do piętnastego („Wołyń”) zostały przerwane przez wybuch wojny. W PRL była usuwana z bibliotek. Po roku 1989 wydawana w postaci reprintów, które cieszyły się sporą popularnością.

Motto serii brzmiało „To Polska – to ojczyzna nasza” (Aleksander Fredro). Agendy rządowe wykorzystywały „Cuda Polski” do kreowania pozytywnego obrazu Polski za granicą.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wystawa - "W Bibliotecznym Raju Wyobraźni – ekslibrisy i okładki książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie".

Zapraszamy do fascynującej podróży przez "Biblioteczny Raj Wyobraźni" na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie. To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach. Wystawę można zwiedzać w siedzibie PBW im. KEN w Warszawie , ul. Gocławska 4 do końca lipca  2024r. 

Boska komedia

Boska komedia. Dante Alighieri.  Płock. Wydawczyni M. I. Wiłucka-Kowalska, 1933. Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie Dante, Boska Komedia I 3, 9

Piękne i pożytecze

  Podstawy kultury estetycznej / Morris, Sizeranne, Rée. - Lwów : H. Altenberg ; Warszawa : E. Wende, 1906   Spośród wielu książek skanowanych przeze mnie niezwykłą radość sprawiła mi ta, wydana w 1906 r. nakładem Ksiegarni H. Altenberga w serii Wiedza i Życie, pod tytułem Podstawy kultury estetycznej . W książce tej znajduje się praca Williama Morrisa Sztuka a piękność Ziemi . Jako wielbicielka brytyjskich programów o urządzaniu wnętrz od razu rozpoznałam nazwisko autora.   William Morris (1834-1896), jeden z najbardziej wpływowych Brytyjczyków epoki wiktoriańskiej, był człowiekiem wielu talentów. Architekt, pisarz, działacz społeczny, artysta, twórca ruchu Arts and Crafts. Być może niektórzy z nas znają jego znakomite projekty mebli, tapet i tekstyliów. Morris był najbardziej znany za życia  ze swojego pisania, jego poezja, tłumaczenia i opowiadania fantazy wywarły wpływ na późniejsze pokolenia pisarzy. W latach 90. XIX wieku, pod koniec swojego życia, William Morris napisał serię p