Przejdź do głównej zawartości

Powstanie Styczniowe

Artur Śliwiński. Powstanie Styczniowe. Państwowe Wydawnictwo Książek Szkolnych. Lwów 1938.
 

Ustanowienie przez Senat Rzeczypospolitej roku 2023. rokiem Powstania Styczniowego jest okazją do uhonorowania patriotyzmu i szlachetnego poświęcenia powstańców styczniowych. Co za tym idzie warto, poznać i zrozumieć losy powstańców, naszych walecznych pradziadków. Doskonale pomoże w tym książka Artura Śliwińskiego. Jego wybitne dzieła historyczne znajdują się od bieżącego roku w domenie publicznej.

Śliwiński był jednym, z najpopularniejszych pisarzy historycznych dwudziestolecia międzywojennego. Był także przez krótki czas premierem II Rzeczypospolitej. Opisał wydarzenia Powstania Styczniowego opierając się na źródłach z epoki i relacjach uczestników tamtych wydarzeń. Będąc obdarzony talentem, nie tylko naukowym, ale również literackim stworzył dzieło, które czyta się z zainteresowaniem mimo upływu lat.

Dużo uwagi poświęcił uczestnikom powstania:  Romualdowi Trauguttowi, Zygmuntowi, Padlewskiemu, Dionizemu Czachowskiemu, Stefanowi Bobrowskiemu.





"Powstanie Styczniowe" Śliwińskiego pozwala inaczej spojrzeć na to wydarzenie historyczne, a także je zapamiętać i zrozumieć.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O języku uczniowskim w latach 30-tych XX wieku.

Wilno, Państwowe Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej, uczennice z nauczycielką francuskiego [nie po 1932]. (koloryzowane)

Portrecistka Marii Antoniny i jej polskie obrazy

Portret Pelagii z Potockich Sapieżyny.

Prekursor polskiej logopedii

  Tytus Junius Benni   Mamy w zbiorach naszej biblioteki pokaźny zbiór książek i różnorodnych materiałów pomocniczych, a od kilku lat również pomocy dydaktycznych, które można wykorzystać w terapii logopedycznej. To właśnie na stronie internetowej wydawcy gier edukacyjnych Komlogo (wydawcy wartościowych gier i pomocy dydaktycznych dla logopedów, pedagogów, nauczycieli i rodziców, ich produkty mamy w zbiorach) natknęłam się na informację o Tytusie Bennim – polskim językoznawcy, nauczycielu i profesorze Uniwersytetu Warszawskiego. W duchu nazwy naszego bloga połączmy „nowe ze starym” - w naszej kolekcji zbiorów historycznych w Polonie można zobaczyć kilka prac profesora Benniego.                                                                                       ...