Przejdź do głównej zawartości

Powstanie Styczniowe

Artur Śliwiński. Powstanie Styczniowe. Państwowe Wydawnictwo Książek Szkolnych. Lwów 1938.
 

Ustanowienie przez Senat Rzeczypospolitej roku 2023. rokiem Powstania Styczniowego jest okazją do uhonorowania patriotyzmu i szlachetnego poświęcenia powstańców styczniowych. Co za tym idzie warto, poznać i zrozumieć losy powstańców, naszych walecznych pradziadków. Doskonale pomoże w tym książka Artura Śliwińskiego. Jego wybitne dzieła historyczne znajdują się od bieżącego roku w domenie publicznej.

Śliwiński był jednym, z najpopularniejszych pisarzy historycznych dwudziestolecia międzywojennego. Był także przez krótki czas premierem II Rzeczypospolitej. Opisał wydarzenia Powstania Styczniowego opierając się na źródłach z epoki i relacjach uczestników tamtych wydarzeń. Będąc obdarzony talentem, nie tylko naukowym, ale również literackim stworzył dzieło, które czyta się z zainteresowaniem mimo upływu lat.

Dużo uwagi poświęcił uczestnikom powstania:  Romualdowi Trauguttowi, Zygmuntowi, Padlewskiemu, Dionizemu Czachowskiemu, Stefanowi Bobrowskiemu.





"Powstanie Styczniowe" Śliwińskiego pozwala inaczej spojrzeć na to wydarzenie historyczne, a także je zapamiętać i zrozumieć.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wystawa - "W Bibliotecznym Raju Wyobraźni – ekslibrisy i okładki książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie".

Zapraszamy do fascynującej podróży przez "Biblioteczny Raj Wyobraźni" na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie. To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach. Wystawę można zwiedzać w siedzibie PBW im. KEN w Warszawie , ul. Gocławska 4 do końca lipca  2024r. 

Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni

  Zygmunt Gloger, Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni, Jan Fiszer, Warszawa, 1900. "Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest - swoje, obowiązek" Tak Zygmunt Gloger napisał w swoim pomnikowym dziele „Encyklopedia staropolska”. Ta maksyma przyświecała również jego niezwykle pracowitemu życiu. 

Piękne i pożytecze

  Podstawy kultury estetycznej / Morris, Sizeranne, Rée. - Lwów : H. Altenberg ; Warszawa : E. Wende, 1906   Spośród wielu książek skanowanych przeze mnie niezwykłą radość sprawiła mi ta, wydana w 1906 r. nakładem Ksiegarni H. Altenberga w serii Wiedza i Życie, pod tytułem Podstawy kultury estetycznej . W książce tej znajduje się praca Williama Morrisa Sztuka a piękność Ziemi . Jako wielbicielka brytyjskich programów o urządzaniu wnętrz od razu rozpoznałam nazwisko autora.   William Morris (1834-1896), jeden z najbardziej wpływowych Brytyjczyków epoki wiktoriańskiej, był człowiekiem wielu talentów. Architekt, pisarz, działacz społeczny, artysta, twórca ruchu Arts and Crafts. Być może niektórzy z nas znają jego znakomite projekty mebli, tapet i tekstyliów. Morris był najbardziej znany za życia  ze swojego pisania, jego poezja, tłumaczenia i opowiadania fantazy wywarły wpływ na późniejsze pokolenia pisarzy. W latach 90. XIX wieku, pod koniec swojego życia, William Morris napisał serię p