Przejdź do głównej zawartości

Księga ubogich


Jan Kasprowicz. Księga ubogich. H. Altenberg, G. Seyfarth, E. Wende i S-ka. Lwów 1916.



Tomik wierszy wydany w 1916 roku w nakładzie 3050 egzemplarzy. Przedstawiamy jeden z pięćdziesięciu egzemplarzy wydrukowanych na papierze japońskim. Dochód z ich sprzedaży przeznaczono dla dzieci poległych polskich żołnierzy. Każdy z tych specjalnych egzemplarzy sygnował własnoręcznie autor.
 
 Obszerny wpis Kasprowicza świadczy o tym, że zawarte w tomiku wiersze powstały w plenerze, podczas wędrówek po Tatrach: 

„Poezje, zawarte w "Księdze ubogich", powstały w obliczu Tatr, na codziennych, samotnych przechadzkach w polu. Nie ma między niemi ani jednego wiersza, który by miał jakiekolwiek pokrewieństwo z biurkiem. Tym się tłomaczy charakter tej Księgi zarówno pod względem treści, jak i formy, notatnik i ołówek, użyte na ukojenie siebie i innych.”




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O języku uczniowskim w latach 30-tych XX wieku.

Wilno, Państwowe Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej, uczennice z nauczycielką francuskiego [nie po 1932]. (koloryzowane)

Portrecistka Marii Antoniny i jej polskie obrazy

Portret Pelagii z Potockich Sapieżyny.

Prekursor polskiej logopedii

  Tytus Junius Benni   Mamy w zbiorach naszej biblioteki pokaźny zbiór książek i różnorodnych materiałów pomocniczych, a od kilku lat również pomocy dydaktycznych, które można wykorzystać w terapii logopedycznej. To właśnie na stronie internetowej wydawcy gier edukacyjnych Komlogo (wydawcy wartościowych gier i pomocy dydaktycznych dla logopedów, pedagogów, nauczycieli i rodziców, ich produkty mamy w zbiorach) natknęłam się na informację o Tytusie Bennim – polskim językoznawcy, nauczycielu i profesorze Uniwersytetu Warszawskiego. W duchu nazwy naszego bloga połączmy „nowe ze starym” - w naszej kolekcji zbiorów historycznych w Polonie można zobaczyć kilka prac profesora Benniego.                                                                                       ...