Przejdź do głównej zawartości

Podróż naturalisty

 

 

 „Okręt królewski „Beagle”, bryg o dziesięciu działach pod dowództwem kapitana Roberta FitzRoya, dwukrotnie zawrócony z drogi przez gwałtowne burze południowo-zachodnie, wypłynął w dniu 27 grudnia 1831 r. z Devonport […]. Dnia 6 stycznia przybyliśmy do Teneriffy, nie wolno nam było jednak wylądować, byśmy  nie przywlekli ze sobą cholery. Następnego poranka widzieliśmy słońce, wschodzące spoza poszarpanych wzgórz Gran Canaria. Był to jeden z wielu zachwycających dni, których nigdy nie zapomnę…”

 W ten sposób Karol Darwin rozpoczyna swój dziennik z pięcioletniej podróży dookoła świata, której celem miało być sporządzenie dokładnych map wybrzeży Ameryki Południowej. Darwin został poproszony o bycie okrętowym przyrodnikiem. Miał też dotrzymywać towarzystwa kapitanowi. Obawiano się bowiem, że porywczy kapitan może źle znosić długotrwały rejs bez kontaktów z wykształconym człowiekiem z własnej sfery. Wyruszając w podróż Darwin był młodym, zaledwie dwudziestodwuletnim absolwentem Cambridge, który później okaże się jednym z najwybitniejszych uczonych w historii ludzkości, a efektem jego wyprawy będzie sformułowanie teorii ewolucji. Wraz z załogą okrętu Jego Królewskiej Mości „Beagle”, Darwin odwiedził m. in. Wyspy Zielonego Przylądka, Amerykę Południową, Tahiti, Nową Zelandię i Australię. Dziennik czyta się jak powieść podróżniczą, Darwin opisuje swoje przygody i znaleziska w sposób szczegółowy, ale fascynujący. Opowiada o pięknie przyrody na nieznanych lądach, ale obserwuje również ludzi i ich zachowanie. Przykładowo, potępia niewolnictwo, z którym się zetknął w Brazylii. Po ukazaniu się w wiktoriańskiej Anglii, książka okazała się bestselerem. Zachęcam Państwa, abyście zakrzyknęli: Ahoj przygodo! i zagłębili się w lekturę „Dziennika" Darwina. Mamy do Państwa dyspozycji pierwsze wydanie tego dzieła w języku polskim wydane w 1887 roku w Wydawnictwie Przeglądu Tygodniowego.

 



 

 

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wystawa - "W Bibliotecznym Raju Wyobraźni – ekslibrisy i okładki książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie".

Zapraszamy do fascynującej podróży przez "Biblioteczny Raj Wyobraźni" na wystawie ekslibrisów i okładek książek ze zbiorów PBW im. KEN w Warszawie. To wyjątkowa okazja do odkrywania sztuki, historii i bogactwa literackiego, które skrywają się w tych małych dziełach. Wystawę można zwiedzać w siedzibie PBW im. KEN w Warszawie , ul. Gocławska 4 do końca lipca  2024r. 

Boska komedia

Boska komedia. Dante Alighieri.  Płock. Wydawczyni M. I. Wiłucka-Kowalska, 1933. Lasciate ogni speranza, voi ch'entrate Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy wchodzicie Dante, Boska Komedia I 3, 9

Piękne i pożytecze

  Podstawy kultury estetycznej / Morris, Sizeranne, Rée. - Lwów : H. Altenberg ; Warszawa : E. Wende, 1906   Spośród wielu książek skanowanych przeze mnie niezwykłą radość sprawiła mi ta, wydana w 1906 r. nakładem Ksiegarni H. Altenberga w serii Wiedza i Życie, pod tytułem Podstawy kultury estetycznej . W książce tej znajduje się praca Williama Morrisa Sztuka a piękność Ziemi . Jako wielbicielka brytyjskich programów o urządzaniu wnętrz od razu rozpoznałam nazwisko autora.   William Morris (1834-1896), jeden z najbardziej wpływowych Brytyjczyków epoki wiktoriańskiej, był człowiekiem wielu talentów. Architekt, pisarz, działacz społeczny, artysta, twórca ruchu Arts and Crafts. Być może niektórzy z nas znają jego znakomite projekty mebli, tapet i tekstyliów. Morris był najbardziej znany za życia  ze swojego pisania, jego poezja, tłumaczenia i opowiadania fantazy wywarły wpływ na późniejsze pokolenia pisarzy. W latach 90. XIX wieku, pod koniec swojego życia, William Morris napisał serię p